Featured Stories

2011 MTB XC Championships – Junior/U17 FULL Results

by pedalmag.com
July 16, 2011 (Canmore, AB) – Here are the full results from this morning’s 15.1km/21.9km U17/Junior women’s and men’s competitions at the 2011 MTB XC Championships raced in beautiful sunny conditions. Marie-Pierre Nadon (ON) Team Ontario/Hardwood Trek won the U17 Women’s title,  Marc-André Fortier (QC) Sarto Gagné took the U17 men’s race, Quebec’s Frédérique Trudel (Équipe du Québec/Specialized) was the Junior Women’s winner, and Marc-Antoine Nadon (ON) 3 Rox Racing captured the Junior Men’s championship jersey.

Results

U17 Women – 15.1km
1.  Marie-Pierre  Nadon (Team Ontario/Hardwood Trek) 1:02:09
2.  Marine  Lewis (Kona Bio-Max) 03:44
3.  Emeliah  Harvie (Rundle Mountain CC) 07:59
4.  Sara  Poidevin (Rundle Mountain CC) 10:16
5.  Jenna  Leonhardt (Devo Manitoba) 13:20

U17 Men – 21.9km
1.  Marc-André Fortier (Sarto Gagné) 1:07:47
2.  Peter Disera (Team Ontario/Hardwood Ski and Bike) 00:12
3.  Thomas Hardy (Team Cycling BC) 05:28
4.  William Dumas (Skinouk VDM) 06:35
5.  William Elliott (Black Tooth Grin Bike Club) 06:50
6.  John Connor (Team Cycling BC) 06:51
7.  Samuel Beaudoin (Team Alberta) 10:48
8.  Kyle Flatman (Independent) 14:39
9.  Charles Fichault (CVM Val-David) 16:42
10.  Ari Robinson (Team Manitoba) 17:40
11.  Isaac Niles (Bicisport) 19:54
12.  Alec Cowan (Cyclemeisters/Bow Cycle) 20:46
13.  Lucas Morin (Team Saskatchewan/BCW) 21:02
14.  Mitchell Fennell (Rundle Mountain CC) 31:13
DNF  Jean-Cristophe  Desrosiers (CVM Val-David)
DNF  Robert  Dunn (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF  Sean  Germaine (Juventus)
DNF  Peter  Hicks (Rundle Mountain CC)
DNF  Matt  Strum (CNSC/XCBC)

Junior Women – 15.1km
1.  Frédérique Trudel (Équipe du Québec/Specialized) 57:58
2.  Haley Smith (Team Ontario/Angry Johnny’s Cycle Solutions) 01:43
3.  Andréane Lanthier Nadeau (Équipe du Québec/Rocky Mountain Factory) 03:40
4.  Catherine Fleury (Équipe du Québec/Cyclone d’Alma) 04:42
5.  Samantha Wagler (Two Wheel Express) 05:34
6.  Lauren Rosser (Team Cycling BC) 08:08
7.  Amanda Wakeling (Team Cycling BC) 08:56
8.  Hannah Cooley (Team Saskatchewan) 10:00
9.  Hana Boersma (Team Manitoba) 12:56
10.  Emily De Freitas (Rundle Mountain CC) 15:35
11.  Sara Witzke (Team Alberta/Juventus) 35:34
DNF  Zoe  Dahl (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF  Erin  Middleton (Team Alberta)

Junior Men – 21.9km
1.  Marc-Antoine Nadon (3 Rox Racing) 1:04:56
2.  Thomas Néron (Équipe du Québec/CVM Subway) 00:46
3.  Daniel Varga (Team Ontario/OGC/Opus) 01:11
4.  Alexandre Vialle (Équipe du Québec/CVM Val David) 02:33
5.  Felix Wilberg (Cyclemeisters/Bow Cycle) 03:01
6.  Vincent Belhumeur (Équipe du Québec/Specialized) 03:25
7.  Samuel Tremblay (Équipe du Québec/Cyclone d’Alma) 04:01
8.  Davis Ross (Team Ontario/Total Sports The Bike Shop) 04:28
9. Michael Girolametto-Prosen (Cyclepath Markham) 05:03
10.  Mo Lawrence (Team Cycling BC) 05:43
11.  Bretton Matthews (Team Ontario/Total Sports The Bike Shop) 07:15
12.  Jean-Daniel Boily (CVM Val-David) 07:17
13.  Gabriel Thibeault (CVM Val-David) 07:41
14.  Philippe Paradis (CVM Val-David) 08:03
15.  Quinn Moberg (Team Cycling BC) 08:08
16.  Pierre-Olivier Veillette (CVM Val-David) 08:08
17.  Corey Brioschi (Revolt Racing) 09:31
17.  Louis Dillon (Team Cycling BC) 09:31
19.  Nicholas Bruce (Team Cycling BC) 10:16
20.  Philippe Gauthier Boudreau (CVM Val-David) 10:17
21.  Dylan Smith (ORS) 16:43
22.  Kevin Stafford (Juventus) 22:58
23.  Hewson Elliott (Devo Manitoba) 29:39
DNF  Antoine  Perreault (CVM Val-David)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.