Featured Stories

2009 Tour de Beauce Stage 5 Report, Full Results – Dionne Wins

by pedalmag.com

June 13, 2009 (St-Georges, QC) – Canada’s Charles Dionne (Fly V Australia) made good on Saturday winning Stage 5, a 125km (9 x 13.9km route), with Dionne’s team mate Alesandro Bazzanna (Ita) in second and Otavio Bougarelli (Bra) Garneau-Club Chaussure in 3rd. Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies continues in yellow for Sunday’s final stage.

Tour de Beauce Report
The standings after the time trials of the day before were not at risk after the Criterium, so each of them was keeping a little hope of getting back into the general classification. An attack was expected. At the start, a 3-rider break was formed with Dan Craven (Rapha Condor), Benjamin King (Trek Livestrong) and the sprinter Keven Lacombe (Planet Energy) of Quebec, attempted what like a great many others, would try, but failed.

At the third lap the day’s breakaway took form. There were 14 men definitely ahead, and even the passes by the Château Fronenac did nothing to break up the group. Rodriguez (Columbia), who was in the breakaway group, had a flat tire at the bottom of the hill and was forced to retire.

With that, his teammate William Munoz dropped back from leading group, a lead that would grow to 5 minutes and 10 seconds. Two of the Planet Energy riders, Keven Lacombe, him again, and Bruno Langlois tried in vain to join the group.

It was in the two last laps the race got exciting with successive attacks from Cam Evans (Team Canada). Two riders were rejected from the lead group, William Munoz (Colombia) and Antonio Cruz (BMC). So there remain just 11 trying for the honours, with Cam Evans attacking over and over, then it was Derrick Saint-John’s turn (Garneau — Club Chaussure) but, at the bottom of the final hill, the Italian Alessandro Bazzana managed to part company with his fellow runaways. Pulling back in the last 30 metres, he had to leave the victory to his teammate and hometown favourite, Charles Dionne, helping him recover from the previous evening’s disappointment.

Results

1. Charles Dionne (Can) Fly V Australia 2:50:35
2. Alesandro Bazzanna (Ita) Fly V Australia 0:01
3. Otavio Bougarelli (Bra) Garneau-Club Chaussure 0:05
4. Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chaussure 0:09
5. Matt Wilson (Aus) Team Type 1 0:13
6. Caleb Fairly (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 0:13
7. Simon Richardson (Gbr) Rapha Condor 0:16
8. Steve Bovay (Sui) Bmc Racing Team 0:16
9. Cameron Evans (Can) Éq. Nationale Canadienne 0:16
10. Bjorn Selanler (USA) Trek Livestrong 0:21
11. Ian Macgregor (USA) Team Type 1 0:59
12. Antonio Cruz (USA) Bmc Racing Team 2:37
13. Sergio Luis Henao (Col) Éq. Nationale De Colombie 2:48
14. Benjamin Day (Aus) Fly V Australia 2:54
15. Darren Lill (Rsa) Team Type 1 2:54
16. Darwin Atapuma (Col) Éq. Nationale De Colombie 2:54
17. Christopher Jones (USA) Team Type 1 2:54
18. Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 2:57
19. Tom Southam (Gbr) Rapha Condor 3:03
20. Danilo Wyss (Sui) Bmc Racing Team 3:03
21. Benjamin King (USA) Trek Livestrong 3:07
22. Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies 3:10
23. Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia 3:11
24. Jonathan Garcia (USA) Bmc Racing Team 3:13
25. Chad Beyer (USA) Bmc Racing Team 3:26
26. Moises Aldape Chavez (Mex) Team Type 1 3:35
27. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 3:35
28. William Munoz (Col) Éq. Nationale De Colombie 3:45
29. Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 3:45
30. Alex Howes (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 3:55
31. Dan Craven (Gbr) Rapha Condor 4:06
32. Jackson Stewart (USA) Bmc Racing Team 4:09
33. Martin Kohler (Sui) Bmc Racing Team 4:09
34. Ben Greenwood (Gbr) Rapha Condor 4:09
35. Ryan Roth (Can) Planet Energy 4:19
36. Guillaume Boivin (Can) Équipe Québec 4:19
37. Guy East (USA) Trek Livestrong 4:19
38. Daniel Summerhill (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 4:19
39. Raphaël Gagné (Can) Équipe Québec 4:27
40. James Moss (Gbr) Kuk-Kinesis 4:33
41. Timothy Henry (USA) Dlp Racing 4:33
42. Steve Lampier (Gbr) Kuk-Kinesis 4:45
43. San Bewley (Nzl) Trek Livestrong 5:49
44. Scott Davis (Aus) Fly V Australia 5:49
45. Walker Savidge (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 5:49
46. Peter Salon (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 5:49
47. Ryan Baumann (USA) Trek Livestrong 5:49
48. Jesse Sergent (Nzl) Trek Livestrong 5:49
49. Kristian House (Gbr) Rapha Condor 5:54
50. Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor 5:54
51. Martin Gilbert (Can) Planet Energy 5:58
52. Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 5:58
53. David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies 5:58
54. Keven Lacombe (Can) Planet Energy 5:58
55. Jacob Erker (Can) Kelly Benefit Strategies 5:58
56. Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team 6:57
57. Camilo Suarez (Col) Éq. Nationale De Colombie 12:11
58. William Rodriguez (Col) Éq. Nationale De Colombie 12:11
59. Jarlinson Pantano (Col) Éq. Nationale De Colombie 12:11
60. Aroussen Laflamme (Can) Garneau-Club Chaussure 12:31
61. Jean-François Racine (Can) Garneau-Club Chaussure 12:31
62. André Tremblay (Can) Équipe Québec 12:31
63. Casey Munro (Aus) Kuk-Kinesis 12:31
64. (Can) Garneau-Club Chaussure 12:31
65. Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia 12:31
66. Clay Murfet (Aus) Kelly Benefit Strategies 12:31
67. Steven Gordon (USA) Dlp Racing 12:31
68. Robert Wardell (Gbr) Kuk-Kinesis 12:31
69. Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies 12:31
70. Jamie Riggs (Can) Éq. Nationale Canadienne 12:31
71. Mathew Cronshaw (Gbr) Rapha Condor 12:31
72. Matthew Bell (Can) Éq. Nationale Canadienne 12:31
73. Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 12:31
74. Jean-Sébastien Perron (Can) Équipe Québec 13:08
75. Bruno Langlois (Can) Planet Energy 13:08
76. François Parisien (Can) Planet Energy 13:08
77. Bryson Bowers (Can) Éq. Nationale Canadienne 16:02
78. William Goodfellow (Can) Équipe Québec 16:02
79. James Stewart (Gbr) Kuk-Kinesis 22:05
80. Ugo Lapierre (Can) Équipe Québec 23:04
81. Ryan Belliveau (Can) Éq. Nationale Canadienne Hors délai
82. Simon Lambert-Lemay (Can) Équipe Québec Hors délai
DNF Charlie Bryer (Can) Éq. Nationale Canadienne
DNF Phillip Zajicek (USA) Fly V Australia
DNF Mark Bathy (Can) Planet Energy
DNF Eric Boily (Can) Planet Energy
DNF Janis Rezins (Lat) Latvian National Team
DNF Jeffery Schiller (Can) Garneau-Club Chaussure

GC after Stage 5

1. Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 15:20:39
2. Sergio Luis Henao (Col) Éq. Nationale De Colombie 0:51
3. Darwin Atapuma (Col) Éq. Nationale De Colombie 1:12
4. Christopher Jones (USA) Team Type 1 1:56
5. Darren Lill (Rsa) Team Type 1 2:31
6. Bjorn Selanler (USA) Trek Livestrong 2:43
7. Benjamin Day (Aus) Fly V Australia 2:59
8. Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia 3:17
9. Steve Bovay (Sui) Bmc Racing Team 3:24
10. Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chaussure 3:30
11. Danilo Wyss (Sui) Bmc Racing Team 4:04
12. Tom Southam (Gbr) Rapha Condor 4:31
13. Otavio Bougarelli (Bra) Garneau-Club Chaussure 4:33
14. Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies 5:18
15. Ryan Roth (Can) Planet Energy 5:33
16. Cameron Evans (Can) Éq. Nationale Canadienne 5:47
17. Simon Richardson (Gbr) Rapha Condor 6:32
18. Ian Macgregor (USA) Team Type 1 6:48
19. Caleb Fairly (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 7:34
20. Chad Beyer (USA) Bmc Racing Team 7:58
21. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 8:02
22. Guy East (USA) Trek Livestrong 8:43
23. Martin Kohler (Sui) Bmc Racing Team 8:50
24. Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 10:22
25. Charles Dionne (Can) Fly V Australia 10:41
26. Benjamin King (USA) Trek Livestrong 11:43
27. Jonathan Garcia (USA) Bmc Racing Team 12:58
28. Jackson Stewart (USA) Bmc Racing Team 13:49
29. Ben Greenwood (Gbr) Rapha Condor 14:21
30. Timothy Henry (USA) Dlp Racing 14:34
31. Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor 15:04
32. David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies 15:55
33. Dan Craven (Gbr) Rapha Condor 16:12
34. Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team 16:48
35. Kristian House (Gbr) Rapha Condor 17:15
36. Alesandro Bazzanna (Ita) Fly V Australia 17:35
37. Antonio Cruz (USA) Bmc Racing Team 17:59
38. William Munoz (Col) Éq. Nationale De Colombie 18:26
39. Peter Salon (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 18:51
40. Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 18:55
41. Jacob Erker (Can) Kelly Benefit Strategies 19:02
42. Jarlinson Pantano (Col) Éq. Nationale De Colombie 19:11
43. Moises Aldape Chavez (Mex) Team Type 1 19:18
44. Matthew Bell (Can) Éq. Nationale Canadienne 19:23
45. William Rodriguez (Col) Éq. Nationale De Colombie 21:39
46. Matt Wilson (Aus) Team Type 1 23:14
47. Alex Howes (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 24:08
48. James Moss (Gbr) Kuk-Kinesis 24:15
49. Jamie Riggs (Can) Éq. Nationale Canadienne 24:58
50. Martin Gilbert (Can) Planet Energy 25:24
51. Keven Lacombe (Can) Planet Energy 25:33
52. Bruno Langlois (Can) Planet Energy 26:13
53. Raphaël Gagné (Can) Équipe Québec 26:30
54. Scott Davis (Aus) Fly V Australia 27:43
55. Casey Munro (Aus) Kuk-Kinesis 27:54
56. Jean-Sébastien Perron (Can) Équipe Québec 29:16
57. Guillaume Boivin (Can) Équipe Québec 29:33
58. Steve Lampier (Gbr) Kuk-Kinesis 30:03
59. Daniel Summerhill (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 30:37
60. Jesse Sergent (Nzl) Trek Livestrong 31:24
61. François Parisien (Can) Planet Energy 33:40
62. Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies 33:50
63. San Bewley (Nzl) Trek Livestrong 35:56
64. Clay Murfet (Aus) Kelly Benefit Strategies 36:01
65. André Tremblay (Can) Équipe Québec 36:38
66. Phillip Cortes (Can) Garneau-Club Chaussure 37:29
67. Aroussen Laflamme (Can) Garneau-Club Chaussure 38:55
68. Jean-François Racine (Can) Garneau-Club Chaussure 39:03
69. William Goodfellow (Can) Équipe Québec 39:26
70. James Stewart (Gbr) Kuk-Kinesis 41:46
71. Bryson Bowers (Can) Éq. Nationale Canadienne 42:18
72. Mathew Cronshaw (Gbr) Rapha Condor 42:54
73. Walker Savidge (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 45:24
74. Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia 47:51
75. Ugo Lapierre (Can) Équipe Québec 49:27
76. Camilo Suarez (Col) Éq. Nationale De Colombie 49:46
77. Ryan Baumann (USA) Trek Livestrong 52:52
78. Robert Wardell (Gbr) Kuk-Kinesis 53:45
79. Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 1:02:41
80. Simon Lambert-Lemay (Can) Équipe Québec 1:04:20
81. Ryan Belliveau (Can) Éq. Nationale Canadienne 1:06:02
82. Steven Gordon (USA) Dlp Racing 1:32:53





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.