Featured Stories

Recent Videos

2006 Nova Scotia MTB Provincials

July 25, 2006 — The Nova Scotia Provincial MTB Championships were held on Sunday, July 23 in Wentworth, NS and here are the results.

Open Elite Men – 4 laps – 32 kms

1. Terry Tomlin (Opus-Mavic) 2:09:26
2. Jonathan Burgess (Kona) 12:52
3. Ed Rushton (Cyclesmith) 14:32
4. Ian Whitehead (Cyclesmith) 17:30
5. Justin St Onge (Hub Cycle) 27:41
6. Ryan MacDonald (Spoke NS) 27:30

Open Expert/Elite Women – 2 laps – 16 kms

1. Jessica Dahn (Radical Edge) 1:29:54
2. Sherry Huybers (Hub Cycle) 3:55
3. Meghan Read (Valley Stove and Cycle) 38:03

Open Expert Men (19+) – 3 laps – 24 kms

1. Rob Klue (Cyclesmith) 1:48:01
2. Martin Austin (Cyclesmith) 2:20
3. Simon Myatt (Cyclesmith) 3:40
4. Andrew Myatt (Cyclesmith) 6:51
5. Troy Baillie (Hub Cycle) 9:13
6. Randy Gray (Cyclesmith) 13:09
7. Patrice Boudreau (Mike’s Bike Shop) 23:13
DNF Derek LeBlanc (Southeast MTB)

Junior Expert Men – 3 laps – 24 kms

1. Jonathan Daigle (Radical Edge) 1:43:14
2. Duncan Sturz (Delvay/Taylor’s ) 3:33

Senior Sport Men – 3 laps – 24 kms

1. Justin Dagley (Independent) 2:47:50
DNF Daniel Murray (Independent)

Junior Sport Men – 3 laps – 24 kms

1. Andrew L’Esperance (Cyclesmith) 1:52:52
2. Greg Towndrow (Bike Barn) 20:27
3. Kyle Gallant (Independent) 37:15

Master Sport Men (30-39) – 2 laps – 16 kms
1. Chad Smith (Cyclesmith) 1:18:15
2. Bradley Cameron (Hub Cycle) 4:24
3. Sean Ritchie (Mike’s Bike Shop) 7:54
4. Ryan Boudreau (Independent) 26:21
5. Chris Selkirk (Mike’s Bike Shop) 22:37
6. Mike Strang (Cyclesmith) 35:03

Master Sport Men (40+) – 2 laps – 16 kms

1. Dan Pottier (Valley Stove and Cycle) 1:23:50
2. David Petrie (Independent) 8:10
3. Roy Rasmussen (Hub Racing) 15:49
4. Robert Jurcina (Independent) 18:11
5. Joey Slobodian (Independent) 18:45
6. Derek Ozon (Cyclesmith) 23:13
7. Urs Ritter (Independent) 32:36
8. Alan Miner (Independent) 44:54

Under 17 Men – 2 laps

1. Marc Petrie (Independent) 1:12:01
2. Kyle Kneabone (Dalvay/ Taylor) 3:02
3. Sandy Johnson (Spoke NS) 3:05
4. Derek Hughes (Dalvay/ Taylor) 4:03
5. Jeremy Hebert (Incline Sport) 9:45
6. Brandon Curry (Independent) 9:58
7. Shane Starkey (Spoke NS) 14:50
8. Jason Robichaud n/a
9. Dennis Herbert n/a

Under 15 Women – 1 lap

1. Abby Boutilier (Hub Cycle) n/a
2. Kristen Curry (Independent) n/a

Beginner 17+ Men – 1 lap

1. Lonny Curry (Independent) 47:29
2. Bob MacDonald (Independent) 11:29

Under 15 Men – 1 lap

1. Trent Cormier (Spoke NS) 38:39
2. Luc Lochead (Spoke NS) 0:20
3. Ryan Shawn MacDonald (Spoke NS) 2:33
4. Brandon Miner (Independent) 2:42
5. Jordan Gibson (Sportswheels) 3:58
6. Liam McInereny (Independent) 5:21
7. Benn Boutilier (Hub Cycle) 6:47
8. Justin MacDonald (Spoke NS) 7:04
9. Matthew Williams (Spoke NS) 11:16
10. Tyler D’Arcy (Hub Cycle) 15:16
11. Paul Slaunwhite (Spoke NS) 23:55
12. Darcy Cameron (Hub Cycle) 24:05

Under 13 Men – 1 lap

1. Peter Millman (Hub Cycle) 48:10
2. Lucas McCulloch (Spoke NS) 1:10
3. Andre Hebert (Independent) 2:10
4. Ashley Creelman (Hub Cycle) 9:08
5. Garrett Legallais (Independent) 9:52
6. Zach Gate (Hub Cycle) 42:46








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.