Featured Stories

2006 Canada MTB Cup XC #5 — Elite Men, Women Results

July 29, 2006 (Mount Washington, B.C.) – Kiara Bisaro (BC) Team R.A.C.E. and Max Plaxton (BC) Rocky Mountain/Business Objects took the wins today on a technical, rocky course at Canada MTB Cup XC #5 at Mt. Washington. BC. Here are some brief results.

Results

Women – 4 laps

1. Kiara Bisaro (BC) Team R.A.C.E. 1:35:32
2. Alison Sydor (BC) Rocky Mountain-Business Objects 1:26
3. Catherine Pendrel (BC) Norco Factory Team 4:24
4. Amanda Sin (ON) 3 Rox Racing 6:10
5. Mical Dyck (AB) Terrascape Racing/ Trek 6:25
6. Patricia Sinclair (BC) Scott USA/Kenda 9:36
7. Sandra Walter (BC) X.O-Felt 11:47
8. Meghan Kindree (BC) Rocky Mountain/Business Objects 17:59
9. Michelle Bellamy* (NZL) Jamis/BellamyGallery New Zealand 22:03
10. Melissa Dekker* (BC) Dodge City Cycles 22:40
11. Christine Misseghers (AB) Mountain Bike City 22.80
12. Christy Love (BC) Sugoi Factory Team 28.09
13. Pepper Harlton * (AB) Dirt Girls 29.76
14. Jennifer Schulz (BC) Fresh Air Experience 30.2
15. Andrea Bunnin * (SK) Cycldelia/Kona 38.84
DNS Martina Feldmann (BC) Felt X.O/Fact Canada

Men – 5 laps

1. Max Plaxton (BC) Rocky Mountain/Business Objects 1:40:10
2. Geoff Kabush (BC) Team Maxxis 3:27
3. Neal Kindree (BC) Kona/Les Gets/Sole/Team Squamish 6:06
4. Eric Batty (ON) 6:24
5. Kris Sneddon (BC) Kona/Les Gets Factory Team 6:49
6. Matt Hadley (NB) Rocky Mountain/Business Objects 6:56
7. Stefan Widmer (Sugoi/Giant) 8:35
8. Frederic Bussieres (QC) Rocky Mountain/Business Objects 8:37
9. Andrew Watson (ON) Team R.A.C.E. 11:25
10. Cory Wallace (AB) Bicisport 12:05

1. Max Plaxton * (BC) Rocky Mountain/Business Objects 1:40:10.17

11. Daniel Sessford * (YT) 13:05
12. Craig Richey * (BC) Sugoi/Giant 13:11
13. Matthew Green * (BC) Rocky Mountain/Business Objects 13:90
14. Drew Mackenzie (BC) Sugoi/Giant 14:28
15. Mathew Hewitt (BC) Oak Bay Bikes 15:24
16. Mark Batty * (ON) Team R.A.C.E. 16:00
17. Shawn Bunnin (SK) Spoke ‘N Sport/ Cycldelisa 16:97
18. Evan Sherman (AB) United Cycle 17:20
19. Andre Sutton (AB) Hadcore Cycling Club 18:34
20. Luke Mills * 20:03
21. Brendan MacIntosh (BC) Riders Cycles/Kenda/Trek/LX 22:09
22. Ryan Taylor * (BC) Surly/Riding Fool Hostel/DCC 22:40
23. Ryan Edwards (BC) Team Squamish/nealkindree.com 23:18
24. Ian Mcavity * (NB) Bikes and Beans 24.12
25. Earl Nolan (AB) Cyclemeisters/Bow Cycle 26:36
26. Dustin Gordon (BC) Team Whistler/Nature’s Path 26.37
27. Robert Leeds (AB) Cyclemeisters/ Bow Cycle 26:49
28. Steve Martins (AB) Hardcore 26:51
29. Brad Tilby (BC) 27:22
30. Daniel Nemetchek * (MB) Manitoba 27:58
31. Christian Ravlic * (BC) 28:12
32. Jonathan Gormick (BC) Steed Cycles/SRAM/RBCDS.com 29:61
33. Matt Law * (BC) 30:62
34. Jean-Sebastian Lareau (BC) OBB 34:05
35. Scott McGregor (BC) Steed Cycles/SRAM 37:41
DNF Triston Galbraith (ON) Drop Machine
DNF Justin Mark (BC) Arrowsmith Bikes/Frontrunners/Giant
DNF Roddi Lega (AB) Norco Factory Team
DNF Jon Nutbrown (AB) Ridley’s Cycle
DNF Thomas Skinner (BC) Sugoi Factory Team
DNF Matt Martindill (BC) Cove Factory
DNF Dion Clark (AB) Bow Cycle/CMC
DNF Chris Kendall
DNF Michael Northcott. Jamis/BellamyGallery New Zealand
DNS Andrew Kyle (BC) Sugoi/Giant









Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.