Featured Stories

2004 Canada Cup MTB 2004 – XC Flash

August 22, 2004 – Here are some more results from the Canada Cup Finals at Sun Peaks B.C.:

Jr/U17 Expert Women
1. BATTY Emily (ON) 3Rox/BayCycle 1:30:57
2. CASE Kylie (MB) at 1:18
3. GAGNE Olivia (QC) 6:57
4. PICHETTE Evelyne (QC) 7:22
5. JACQUES Isabelle (QC) 11:22
6. CONEY Sarah (BC) 13:52
7. DIXON Meghan (ON) 17:56
8. BIETOLA Kelly (ON) 21:12

M30-39 Expert Men
1. WADE Gary (BC) 1:46:24
2. CLARK Geoff (AB) Dead Goat Racing at 1:10
3. HOPKINS Trevor (BC) Flora Glo 1:23
4. CASWELL Dave (BC) Full Boar Bike Store 6:39
5. ENGLISH Richard (BC) 7:40
6. PLOWMAN Jamie (BC) Velocity cycles 37:35
KVICK David (BC)

M40+ Men
1. LALANCETTE Christian (QC) 1:45:03
2. DAECHSEL Tim (BC) at 1:45
3. DHONT Mike (BC) 4:29
4. CHARUK Mike (BC) 10:43
5. VAN DER ROEST Les (BC) 18:31
6. RAMSDEN John (BC) 31:06
7. WELLS Shawn (BC) 31:27
8. GLOWCZYASKI Konrad (BC) 32:44
DUFFY James (ON) BikeLand
GALE Gary

Senior Expert Men
1. KEHLER Galen (BC) 2:15:58
2. CLARK Dion (AB) Team Bow Cycle/CMC at 1:56
3. HAMILTON Kirk (AB) River Valley Cycle 6:56
KELLY Bryan (BC)
BIRK Tom (BC)
BAKER Cody (BC)

Senior Expert Women
1. REINHART Marcie (AB) Independent 2:14:07
2. HARLTON Pepper (AB) Dirt Girls at 2:44
3. WILLIAMSON Carrie (AB) 5:22
MARTINUK Karen (AB)
PISTAK Kathleen (NB)
MACINTOSH Amanda (BC) Alberni Valley Riders





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

2004 Canada Cup MTB 2004 – XC Flash

August 21, 2004 – Here are some more results from today’s Canada Cup in Sun Peaks B.C.:

M30-39 Sport Men
1. GOSSELIN Rob (BC) Atomic Racing 1:52:14
2. WALSH Steve (AB) Dead Goats at 8:45
3. VUKADINOVIC Michael (BC) 15:02
4. HALLY Richard (BC) 16:44
5. BALZARINI Eric (BC) 26:00
6. JACKSON George (BC) Skookum Cycle&Ski 26:36
7. ANDERSON Philip C (SK) Block’s Cycle/Norco 46:07
8. BROWN Les (BC) Velocity cycles -1 Lap

Senior Sport Men
1. MOLESCHI Mike (AB) Hard Core 1:55:08
2. DEVEER Gerald (BC) Skookum Cycle at 25:11
3. BARTON Joseph (ON) 1:04:43
1. MCPHEE Heather (AB)

U17 Men
1. CANNING Cody (AB) United cycle 1:11:50
2. WILSON Andrew (ON) at 2:20
3. SMITH Drew (AB) Bicycle Caf?/Kona 3:08
4. HANCOCK Cory (ON) 3:52
5. URTON William (SK) Genes Sports 6:02
6. HARRISON Owen (BC) Fresh Air Experience 11:35
7. BENSON Paul (MB) 15:08
DNF. LACOURCIERE Leo (AB)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

2004 Canada Cup MTB 2004 – XC Flash

August 21, 2004 – Here are some results from today’s Canada Cup Finals in Sun Peaks, B.C.:

Senior Sport Women
1. MCPHEE Heather (AB) 1:09:42

U13 Men
1. JACKSON Spencer (BC) Skookum Cycle&Ski 39:08

U15 Men
1. MIDDLETON Justin (AB) 53:34
2. SEMENUK Brandon (BC) at 1:53
3. STANHOPE Sean (BC) 2:22
4. GUTHRIE Evan (BC) Outbound cycle Westbank BC 4:35
5. DIXON Connor (ON) 8:12
DNF. LALANCETTE Simon (QC)

U15 Women
1. SHORT Katherine (BC) 1:02:52
2. BATTY Charlotte (ON) at 6:45
3. RAMSDEN Calindy (BC) Storm BC 9:24





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.